RakovinaPlic.cz

Další důvod proč přestat kouřit

Projevy

Projevy primárního nádoru

Nádory plic jsou obvykle v raných stadiích bezpříznakové. Spolu s jejich růstem se začínají objevovat příznaky. Projevují se také podle toho, o jaký typ nádoru se jedná.

Nejčastějším příznakem rakoviny plic je kašel. Protože rakovina plic velmi často postihuje lidi s chronickou bronchitidou, při níž je kašel samozřejmostí, rozhodujícím údajem je změna charakteru kašle. Může být více dráždivý, záchvatovitý, může se změnit množství a charakter vykašlávaného sputa (hlen).

Dalším průvodním znakem je tzv. hemoptýza (vykašlávání krve pocházející z průdušek nebo plic). Ne každá vykašlávaná krev je však příznakem rakoviny plic. Nejčastěji je způsobena infekcí dolních cest dýchacích. Charakteristické, i když ne příliš časté, je vykašlávání sputa vzhledu malinového želé.

Obvyklým projevem je chrapot. Je způsoben postižením nervu (nervus laryngeus recurrens).

Příznakem již pokročilejšího onemocnění je dušnost, nechutenství (relativně často odpor k masu) a úbytek hmotnosti více než 5 % váhy během 3 měsíců bez dietních opatření.

Rostoucí nádor se dále projevuje bolestí na hrudi. V závislosti na typu nádoru má různé příčiny a různý charakter. Prorůstání nádoru do hrudní stěny se projevuje tupou přetrvávající bolestí, bolest při dýchání, která se zhoršuje při kašli a hlubším nádechu, značí zasažení pohrudnice, trvalé, kruté bolesti ukazují na zasažení nervů. Nádor na periferii může způsobovat bolest pod lopatkou.

Dušností, kašlem a bolestí na hrudníku se projevuje také pleurální výpotek (tekutina nahromaděná v pohrudničním prostoru). Provází však i jiné nádory (prsu, žaludku), srdeční selhání nebo plicní embolii.

U některých typů nádorů se může objevit tzv. Pancoastův syndrom. Jedná se o soubor příznaků zahrnujících bolesti ramene a paže, atrofii svalů ruky a slabost. Objevuje se ještě před kašlem, hemoptýzou a dušností u periferně lokalizovaných nádorů. Může však být také způsoben infekcí. V souvislosti s tímto syndromem může dojít k stejnostrannému poklesu očního víčka – tzv. Hornerův syndrom.

Rostoucí nádor může začít utlačovat cévní stěnu horní duté žíly a tím bránit dostatečnému průtoku krve do pravé síně srdeční. Pak se otokem obličeje a paže, kašlem a záchvatovitou, zpravidla noční, dušností projeví tzv. syndrom horní duté žíly. Způsobuje také bolest hlavy, dysfagii (porucha polykání) nebo synkopu (náhlá a krátkodobá ztráta vědomí).

Projevy vzdálených metastáz

Rakovina plic se nejčastěji šíří do jater, kostí, mozku, nadledvin a ledvin.

Metastázy v játrech jsou poměrně dlouho asymptomatické. Pak se objeví tupá bolest v podžebří a na pohmat jsou játra zvětšená a tuhá. Kostní metastázy se nachází převážně v hrudní kosti, žebrech, páteři, v kostech pánevních a stehenních.

Bývají bolestivé, napadené kosti jsou náchylnější ke zlomeninám. Rozšíří-li se do mozku, způsobuje bolest hlavy, rozmazané vidění, nevolnosti, zvracení, psychické změny a malátnost, může vést až k poruchám vědomí. Rozšíření do ledvin se projevuje bolestí v bederní krajině.

Paraneoplastické syndromy

Tyto syndromy představují příznaky, které provází nádorová onemocnění, ale nesouvisí přímo s růstem primárního ložiska nebo s šířením metastáz. Jsou způsobeny reakcí nenádorových buněk organismu na přítomnost nádoru. V mnoha případech však není jejich důvod znám. Léčba nádoru zmírňuje jejich příznaky.

Projevují se jako poruchy endokrinního systému (zvýšená hladina vápníku v krvi, zvýšená sekrece antidiuretického hormonu), mohou se projevit změnami na kůži (flush erytém – zčervenání kůže na hlavě, krku a horní části trupu? multiformní erytém – červená ložiska ve tvaru terče na loktech a v podkolenních jamkách, na ploskách a dlaních? acanthosis nigricans – zvýšená pigmentace ve velkých kožních záhybech, která je zprvu hebká, pak má bradavičnatý charakter).

Typické jsou tzv. paličkovité prsty (koncové části prstů jsou rozšířené a zaoblené, nehty jsou vypouklé ve tvaru hodinových sklíček). Mohou se objevit neurologické (poruchy čití, halucinace, ztráta paměti) a svalové (křeče, svalost, relaxace hladkých svalů – např. zácpa) poruchy. Napaden může být také kardiovaskulární, hematologický (anémie) nebo imunitní systém.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.